Velve M.S. Tehnoloģijas
Mapei produktu
ekskluzīvais Pārstāvis
Baltijas Valstīs

Jaunumi

Industriālās grīdas ražošanas telpām

Grīda ir svarīga jebkuras ēkas sastāvdaļa - tā ir nozīmīga ne tikai no dizaina un estētikas viedokļa - tai jābūt arī praktiskai.
Ražošanas ēkās grīdas risinājuma izvēle ir īpaši svarīga, jo ražošanas procesu apstādināšana, lai saremontētu grīdu – dīkstāve - izmaksā uzņēmumiem lielu naudu. Ražošanas ēkās grīdas nodrošina ne tikai nestspēju, bet arī nodrošina higiēniskumu un drošu pārvietošanos.

Ikdienā sastopamies ar to,  ka pasūtītāju ražošanas process prasa specifisku grīdu pārklājumu, kas iekļauj tādas īpašības kā ķīmiskā, temperatūras un punktveida slodzes un uz virsmas stāvoša ūdens noturība, u.tml. Tomēr ierobežotā budžeta dēļ vēlas izmantot lētāku risinājumu, kas dotās slodzes un apstākļus ilgtermiņā nevar nodrošināt,  tāpēc ar laiku notiek seguma delaminācija un plaisāšana.

Grīdu pārklājumu sistēmām tiek norādīts pie kāda biezuma tās  spēj izkliedēt slodzi, piemēram, zem elektro iekrāvēja vai “rohlu” radītās punktveida slodzes. Ja, piemēram, grīda ir krāsota ar epoksīda krāsu un pa grīdu pārvietojas “rohla” ar maksimālu kravas svaru, tad zem epoksīda krāsas esošais betons nespēj izkliedēt punktveida slodzi, dēļ kā delaminējas epoksīda krāsojums.

Grīdas izbūve sākas ar pareizu pamatnes sagatavošanu un nesošās betona plātnes izveidi. Ražošanas ēku grīdas izveidei piemērots transportbetons ar spiedes klasi ne mazāku par C20/25. Ja uz grīdas ir paredzēts izveidot polimērsveķu pārklājumu, tad obligāti jāparedz tvaika izolācijas plēve, kā arī virsmu nedrīkst cietināt ar pulverveida vai litija bāzes sastāviem.

Grīdām, kas pakļautas mitrajiem procesiem, problēmas rada rukuma šuves, jo bieži vien tīrāmo līdzekļu vai tehnoloģisko procesu ietekmi (noliktavas iekrāvēju radītā punktkveida slodze, stāvošs ūdens) nespēj izturēt tradicionālie hermētiķi, līdz ar to ir nepieciešams maksimāli samazināt rukuma šuvju tīklu. To ir iespējams izdarīt pielietojot MAPECRETE piedevu sistēmu, kas samazina hidraulisko rukumu un ir iespējams veidot betona plātnes ar laukumu līdz pat 50x50m nevis 6x6m. Izmantojot Mapecrete sistēmu tāpat neveidosies plātnes pacēlumi pie rukuma šuvēm.

Katram grīdu pārklājuma risinājumam ir savi plusi un mīnusi, līdz ar to nevajag nevienu no risinājumiem unificēt.

Pulverveida un litija bāzes cietinātāji

Populārs risinājums kā nostiprināt betona virsmu, ir iestrādāt virsmas cietinātāju MAPETOP N AR6 vai/ un, izmantot litija bāzes cietinātāju MAPECRETE LI HARDENER. Šāda veida pārklājumi nodrošina pieejamu cenu izmaksu līmeni un der lielākai daļai pasūtītāju, kuriem nav specifiskas prasības pret grīdu, tai skaitā higiēniskumu.

Virsmas sagatavošana

Virsmas sagatavošana ir tik pat svarīga kā pārklājuma izvēle. Virsma pirms pārklājuma iestrādes tiek slīpēta ar dimanta diskiem vai skrotēta. Ja virsmas sagatavošanas tehnoloģija nodrošina nelielu virsmas raupjumu, tas uzlabos adhēziju ar grunts slāni. Virskārtas noņemšana ir nepieciešama, lai no virsmas noņemtu cementa pienu, vāji saistītos betona slāņus, vai arī, ja uz betona grīdas virsmas ir esošs virsmas cietinātājs, kas var ierobežot adhēziju ar epoksīda grunts slāni. Ja pamatnē ir novērojamas plaisas, tās, pirms pārklājuma izveides, ir obligāti jāsalīmē ar epoksīdsveķu līmi MAPEPOXY BI-IMP.

Epoksīda un poliuretāna krāsojums

Vienkāršākais no epoksīdsveķu pārklājumiem ir ūdens bāzes epoksīdsveķu produkts MAPECOAT I 62W vai jau 100% epoksīdsveķu krāsa MAPECOAT I. Šādi pārklājumi ir piemēroti līdz vidējai noslodzei paredzētās telpās, tādās kā tehniskās telpas, kāpnes, privātmāju garāžas, ja auto netiek izmantotas riepas ar radzēm. Privātmāju interjerā slīpētas betona grīdas krāso ar ūdens bāzes poliuretāna krāsu MAPEFLOOR FINISH 52W un MAPEFLOOR FINISH 58W, kas ir UV noturīgi pārklājumi. MAPEFLOOR FINISH 52W piemērots arī pretputekļu pārklājuma izveidei eksponēta betona sienām un griestiem.

Epoksīda/ poliuretāna hibrīds hidroizolācijas risinājums ar flīžu klājumu

Pārtikas ražošanas uzņēmumos popularitāti iemanto plaisas sedzoša hidroizolācija MAPEGUM EPX, kas ir uz epoksīda/ poliuretāna bāzes, un uz kuras tiek līmētas akmens masas flīzes ar epoksīdsveķu bāzes līmi/šuvotāju Kerapoxy, un šuves aizpildītas ar to pašu sastāvu - Kerapoxy. Šāda sistēma ir piemērota piena pārstrādes rūpnīcās, alus darītavās, lopkautuvēs un pārtikas industrijā kopumā, šāda veida ražotnēs nav ieteicams lietot cementa bāzes produktus, jo tie, dēļ agresīvās vides, sadalās.

Pašizlīdzinoši epoksīda un poliuretāna pārklājumi

Pašizlīdzinošo epoksīdsveķu sastāvu Mapefloor EP SL vai poliuretāna pārklājumu MAPEFLOOR PU SL sistēmas ieteicams lietot noliktavās, koridoros, laboratorijās, farmācijas ražotnēs, tipogrāfijās, auto darbnīcās un zivju pārstrādes telpās. Ar šiem produktiem var veidot gludus vai raupjus pārklājumus, pielietojot attiecīgas frakcijas kvarca smiltis, lai nodrošinātu pretslīdes īpašības. Ja ražošanā ir mitrie procesi, virsmas gludums vai raupjums ir pilnīgi pretēji risinājumi no higiēniskuma un pretslīdes nodrošināšanas viedokļa. Ja ražošana neietver mitros procesus, grīdai nav nepieciešams virsmas raupjums. Tāpat jāņem vērā, ka poliuretāna sastāvi laika gaitā UV staru ietekmē dzeltē, bet tas neietekmē grīdas seguma īpašības, tikai vizuālo izskatu. PU pārklājumu  var nokrāsot ar alifātisku pārklājumu MAPEFLOOR FINISH 58W, kas neļaus PU pārklājumam dzeltēt, tikai jāņem vērā, ka to nāksies ik pa laikam atjaunot, jo šis pārklājums veido plānu kārtu, kam ir tendence ar laiku nodilt. Ražošanas telpās dzeltēšana parasti nav būtiskākā problēma.

Ražošanas telpas, biroji, servertelpas un slimnīcu telpas,  ir specifiskas telpas, kur nepieciešams nodrošināt antistatisku grīdu. MAPECOAT SL-3 ANTISTATIC ir daudzslāņu sistēma, ko var iestrādāt gan gludu, gan ar virsmas raupjumu.

Vēl viens no industriālo grīdu risinājuma veidiem ir MAPEFLOOR EP COMPACT, kur speciāla epoksīda sastāvā iestrādā parastas vai krāsainas kvarca smiltis un virsmu slīpē ar slīpmašīnu. Šādas grīdas sistēmas biezums ir 3-5mm. Ieguvumi no šāda pārklājuma ir slodzes izkliede no 4mm biezuma, temperatūras noturība līdz +60˚C, viegla kopšana un laba ķīmiskā noturība pret sārmainu vidi, eļļām un smērvielām.

Metilmetakrila pārklājumi (MMA)

RESCRYL grupas akrila pārklājumu galvenās priekšrocības ir ātra iestrāde, labas pretslīdes īpašības un iespēja uzklāt pat zemas temperatūras apstākļos. Sistēmas biezums ir 4-6mm, slodzes izkliede sākot no 4 mm. Rescryl ir pielietojams koridoros, automazgātuvēs, virtuvēs, pārtikas ražotnēs, auto darbnīcās, zivju rūpniecības un pārstrādes uzņēmumos.

Polyurea pārklājumi

PURTOP 1000 ir 100% polyurea, šis produkts sevī apvieno no būvmateriālu viedokļa neapvienojamas lietas- augstu nodilumizturību un augstu plaisu segtspēju, līdz ar to šo produktu var pielietot noliktavās, ūdens rezervuāros, zaļajiem jumtiem, autostāvvietās, t.sk jumta pārsegumam. Materiāls pēc uzklāšanas uz pamatnes nav lipīgs un pakļaujams vieglai gājēju slodzei pēc 3 minūtēm. Purtop 1000 ir laba ķīmiskā noturība, skatīt ķīmiskās noturības tabulu. Produktu var uzklāt gan uz horizontālām, gan uz vertikālām virsmām.

Poliuretāna/ cementa pārklājumi

MAPEFLOOR CPU grupas produkti ir augstvērtīgākie risinājumi ražošanas un pārstrādes industrijai. Šoreiz apskatīšu MAPEFLOOR CPU/RT. Šo produktu iestrādā 6-9mm biezumā. Pārklājums ir paredzēts pārtikas industrijai, ražošanai kur ir nepieciešama bieža grīdu uzkopšana, piemēram, zivju un gaļas pārstrādes rūpnīcās, piena pārstrādes uzņēmumos, kā arī vīna, alus pudeļu uzpildes telpās. Ieguvumi no šī pārklājuma ir ūdens necaurlaidība, noturība pret patstāvīgu ūdens vai asins pilēšanu uz grīdas, augsta mehāniskā noturība, temperatūras noturība no -40…+120˚C.  Pārklājums ir noturīgs pret termisko šoku, kad uz virsmas tiek izliets verdošs šķidrums vai virsma tiek mazgāta ar karstu tvaiku. MAPEFLOOR CPU RT veido virsmas faktūru, kas nodrošina vieglu kopšanu, kā arī ļoti labas pretslīdes īpašības.

 

Aprakstītais ir tikai neliels ieskats produktu klāstā, kā arī iestrādes niansēs, līdz ar to aicinu pirms izvēlēties kādu no risinājumiem, vienmēr kontaktēties ar materiālu piegādātāju. Pārklājumu sistēmu tehniskās lapas un ķīmisko noturības tabulu skatīt www.velvemst.lv

 

SIA “Velve M.S. Tehnoloģijas”

MAPEI ekskluzīvais pārstāvis Baltijas valstīs

Ing. Kaspars Dzeguze